O nas

Toruńskie Żywe Muzeum Piernika to pierwsza tego typu interaktywna placówka w Europie. Istnieje od 2006 roku i mieści się w samym centrum miasta – przy ulicy Rabiańskiej 9 – 199 kroków od pomnika Kopernika. Muzeum czynne jest codziennie od 10 do 18.

Przekroczenie bram muzeum gwarantuje dwie podróże w czasie:

  • Pierwsze piętro w magiczny sposób przenosi gości do średniowiecza, w którym – pod okiem Mistrza Piernikarskiego i uczonej Wiedźmy Korzennej - poznają wszelkie rytuały związane z wypiekiem piernika. Własnoręcznie przygotują ciasto, by później, przy użyciu drewnianych form, wypiec z niego toruńskie specjały. 

  • Drugie piętro Muzeum przedstawia manufakturę z przełomu XIX/XX wieku, którą zarządza rodzeństwo Rabiańskich. Goście zobaczą tam m.in. oryginalne niemieckie maszyny służące do wypieku piernika, zabytkowy piec, kolekcję woskowych form, a każdy chętny będzie mógł ozdobić piernik lukrem, biorąc udział w warsztatach dekorowania prowadzonych przez artystkę malarkę.

Zapraszamy wszystkich, którzy chcą poznać tradycję wypieku toruńskiego piernika, historię miasta, średniowieczną kulturę i język w niezwykłej atmosferze i z humorem! Do roboty gonimy wszystkich bez wyjątku, czy to małych, czy dużych. Poznawanie historii i tradycji w naszym Muzeum to radość dla zwiedzających w każdym wieku, nawet najbardziej dojrzałym.

Nasze Muzeum dokłada wszelkich starań, aby być miejscem dostępnym i przyjaznym dla wszystkich  – jesteśmy przygotowani na przyjęcie osób niepełnosprawnych: istnieje możliwość wzięcia udziału w pokazie z audiodeskrypcją, posiadamy schodołaz dla osób poruszających się na wózkach i przystosowane toalety.

Niezwykłość Żywego Muzeum Piernika doceniają nasi goście, a ich opinie można przeczytać na profilu . Jesteśmy największą (zaraz po Starym Mieście) atrakcją Torunia wg popularnego portalu TripAdvisor!

Garść informacji o naszej historii

Muzeum powstało w kwietniu 2006 roku. Zostało powołane do życia przez Państwa Elżbietę i Andrzeja Olszewskich. W pierwszym roku funkcjonowania Muzeum odwiedziło 34 tys. gości. W ostatnim (2014), z czego jesteśmy dumni, blisko 107 tys. 

W roku 2014 Muzeum powiększyło się o nowe piętro, na którym urządziliśmy piernikarnię z początków XX wieku i przeprowadzamy, m.in. pokazy zdobienia pierników.

Od zawsze „pierniczymy” na ulicy Rabiańskiej 9 w zabytkowym spichlerzu z 1863 roku. Przeprowadzek nie planujemy.

 

Nasze Muzeum było wielokrotnie nagradzane:

  • w 2006 roku zostaliśmy Mikroprzedsiębiorstwem Roku w konkursie organizowanym przez Citi Bank i Fundację Kronenberga,

  • w 2008 roku w konkursie zorganizowanym przez Polską Organizację Turystyczną Muzeum otrzymało Certyfikat Produkt Turystyczny Roku 2008,

  • w 2012 roku Muzeum stało się jednym z Siedmiu Nowych Cudów Polski w plebiscycie organizowanym przez National Geographic,

  • w 2015 roku Muzeum zostało wyróżnione przez amerykański Huffington Post – najbardziej opiniotórczy portal na świecie – za miejsce, które trzeba koniecznie zobaczyć w 2015 roku,

  • w 2015 otrzymaliśmy Certyfikat Jakości jednego z największych światowych portali turystycznych TripAdvisor.

 

Przybywajcie tłumnie!

Zapraszamy!

Mamy serce do Piernika!