Ekipa

W Żywym Muzeum Piernika pracują ludzie pełni pasji i zaangażowania. Każdy posiada wyższe wykształcenie humanistyczne niezbędne do pracy w muzeum:

  • historycy dbają o merytoryczną warstwę pokazów,
  • muzealnicy kolekcjonują zbiory,
  • poloniści pilnują, by język, którym się posługujemy, był poprawny i dobrze oddawał realia średniowiecznego i XX-wiecznego Torunia,
  • a cukiernicy wypiekają najsmaczniejsze pierniki tylko według najstarszych receptur

Kogo trzeba znać?

Mistrzowie Cechu Piekarzy Chleba Miętkiego i Niewarzonego

Najwięksi toruńscy znawcy piernikowych receptur. Dbają o to, by goście muzeum (terminujący) poznali odpowiednie rytuały wypieku. Na ogół weseli i poczciwi, na swój sposób inteligentni. Lubią używać średniowiecznych kar dla utrzymania porządku – najchętniej na pięknych niewiastach. Uczynni, choć leniwi czasem, za to pierniki wypichcają, aż palce lizać! Mimo iż mieszkają nad Wisłą, ograniczają kąpiele do minimum.

Wiedźmy Korzenne

Określenie „Wiedźmy” wzięto od słowa „wiedza”, dlatego wiedzą one więcej niż Kopernik i Święta Inkwizycja razem wzięci. Najbieglejsze w materii zielarskiej, doskonale wiedzą, gdzie pieprz rośnie. Chętne, by podzielić się tajemnicami przypraw korzennych – w końcu gdzie Mistrz nie może, tam Wiedźmę pośle. Bywają srogie, lecz krótkogniewne, a czarują tylko urokiem osobistym.

Brat i Siostra - Rodzeństwo Rabiańskich

Toruńscy fabrykanci prowadzący manufakturę założoną w 1905 roku. Żyjąc pod pruskim jarzmem, nie mogą pogodzić się z tym, że toruński rynek został zmonopolizowany przez Niemców. Jako lokalni patrioci mają ambicję założenia pierwszej polskiej Fabryki Pierników. W swoim nastawieniu do zaborcy są jednak niekonsekwentni i kiedy tylko mogą, z dumą używają niemieckich maszyn piekarniczych. Z natury leniwi, o dyrektorskich zapędach, szukają wśród gości robotników do swojej nowej fabryki.

Artystki Malarki

Prawdziwe z nich damy, a co najważniejsze – są najbieglejsze w fachu dekorowania pierników lukrem. Wszystkie twierdzą, że były uczone w paryskiej Akademii Sztuk Pięknych, jednak po francusku nie potrafią powiedzieć ani słowa. Dekorują pierniki drobnymi koronkami, używając technik, których nazw trudno spamiętać. Z przyjemnością i  cierpliwością tłumaczą gościom Muzeum tajniki zdobienia pierników.

Andrzej Olszewski

Twórca i Starszy Cechu w Żywym Muzeum Piernika. Dba o to, by nasze Muzeum ciągle się rozwijało i stanowiło chlubę całego miasta.

Tomasz Zieliński

Nasz zacny "biurowy", dba o to, by wszystkie chętne grupy znalazły miejsce w naszym napiętym muzealnym kalendarzu. Jeśli macie jakiś problem z rezerwacją, możecie mieć pewność, że Tomasz zna rozwiązanie i chętnie Wam pomoże. Równie zaciekle, co o miejsca dla naszych gości, Tomasz troszczy się o morale zespołu!

Paweł Dawid Zych

Marketingowiec i Rzecznik w jednej osobie - odpowiada za kontakty z mediami, wizerunek muzeum w sieci, organizuje konkursy, prowadzi piernikowego Facebooka (po naszemu: Gęboksięgę) i inne sociale. Zawsze gotowy do zadań specjalnych - przyjmuje zamówienia na wyjątkowe pierniki i biesiady firmowe. Wpadłeś na świetny piernikowy pomysł? Napisz do niego!

 

Jeśli masz jakieś pytania skontaktuj się z nami!